LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP (64) - Ladění kódu

Aplikace v PHP (jako kdekoli jinde) se musejí po napsání odladit. Podívejme se jak na to.

8.11.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 33773×

Přestože dobří vývojáři dokáží napsat i dlouhé části kódu bez syntaktických chyb, prakticky vždy je potřeba kód odladit, dříve než se na něj můžeme spolehnout. Dnes si ukážeme na některé běžnější metody, jak ladění provádět a podíváme se, jak takové věci lze provozovat s přihlédnutím k programování v PHP.

Obecné zásady

Při ladění kódu byste měli pamatovat na několik jednoduchých zásad. Je až s podivem, kolik vývojářů na ně nedbá, takže si uveďme alespoň ty nejdůležitější:

Velikost kódu
Měli byste psát jen takové celky kódu (pod výrazem "celky" myslím třeba funkce nebo objekty), které se dají odladit samostatně. Nemá smysl naskládat celou aplikační logiku do jednoho dlouhatánského skriptu a pak v něm hledat chyby. Mě osobně kratší kusy kódu i lépe působí na psychiku, když mám hledat chybu v hotové aplikaci.

Předpokládejte co nejméně
Murphyho zákon říká, že každý program obsahuje nejméně jednu chybu. Kéž by to byla pravda; většina programů obsahuje desítky chyb. Snažte se, aby vaše malinkaté kousky kódu (třeba funkce) obsahovaly co nejméně chyb, nebo aby chyby v nich pokud možno nepoškodily zbytek kódu. Pište tak, aby byly skripty co možná nejspolehlivější a pamatujte na to, že spolehlivost celku závisí jednak na spolehlivosti dílů, a jednak na jejich počtu.

Metoda simulovaného průšvihu
Tohle je selský rozum - každé testované jednotce (tak třeba funkci) předhoďte nejprve správná data, a potom ta špatná. Zatímco v prvním případě byste měli dostat správný výsledek, ve druhém případě se může stát hodně věcí. Tak například funkce dělící nějaké číslo vstupním parametrem by neměla přijímat nulu. Co se stane, když ji nulu předáte? Budou následky tak hrozné, že vaši aplikaci odešlou do věčných lovišť, nebo se uživatel "jen" dozví, že došlo k chybě "Division by zero"?

Pozn.:Ačkoli se Vám uvedené pravidlo může zdát jako samozřejmé, divili byste se, kolik vývojářů se ani nepokusí shodit svůj vlastní kód podstrčením nějakých nevhodných parametrů. Jak potom mohou vědět, co to udělá, když to za ně vyzkouší někdo jiný?

Podívejme se teď, jak konkrétně můžeme kód v PHP testovat. Možností je mnoho a volit byste měli podle toho, jak důležitá vaše aplikace bude a také podle toho, jak moc máte chyby v kódu rádi (já je moc rád nemám).

Vypisování proměnných

Následující metodu pravděpodobně budete tak či tak znát a používat. Na podezřelé místo v kódu lze vložit příkaz echo (případně print_r) a vypsat si proměnné, které se v kódu používají. Mějme například následující funkci pro převod řetězce představujícího datum na český formát:

<?
function datum ($datum)
{
  return
strftime("%d.%m.%Y",strtotime($datum));
}
?>

Můžete si myslet, že té funkci vůbec nic není, a můžete mít pravdu. Potíž může spočívat v parametru $datum. Možná, že v nějaké složitější části kódu nebude na první pohled zřejmé, co se předává. Takže pro účely ladění pravděpodobně každý rozumný programátor přepíše funkci ve smyslu:

<?
function datum ($datum)
{
  echo
$datum;
  return
strftime("%d.%m.%Y",strtotime($datum));
}
?>

A v prohlížeči hned uvidí, co že se to do funkce vlastně dostává v parametru $datum. Celá ta taškařice s vypisováním proměnných se rovněž dá udělat daleko inteligentněji - například lze v úvodu skriptu definovat konstantu DEBUGGING a podle toho, zda ji nastavíte na hodnotu TRUE nebo FALSE ve funkcích vypisovat ladící údaje. Náš jednoduchoučký příklad by potom mohl vypadat následovně:

<?
define
("DEBUGGING", FALSE);
function
datum ($datum)
{
  if (
DEBUGGING) echo $datum;
  return
strftime("%d.%m.%Y",strtotime($datum));
}

?>

Pozn.: Tento nápad samozřejmě není můj. Používá se to například v projektu PhP BB a pokud chcete nahlédnout do zdrojových kódů této aplikace, můžete se podívat na soubory constants.php a functions.php ve složce includes.

Pozn.: Studium cizích otevřených kódů vůbec není špatná věc, protože je jasné, že mnoho problémů, třeba zrovna to ladění, se tam již nějak řešilo.

Debug_backtrace

Tato užitečná PHP funkce nám může ušetřit mnoho času při zjišťování, kde se při ladění nacházíme, protože poskytuje informace o aktuálním názvu zpracovávaného souboru, funkci, řádku, vstupních parametrech a o několika dalších věcech. Její typické použití může být ve spojení s funkcí var_dump následující (tento kód by mohl být použit namísto výpisu prostřednictvím echo):

<?
  
if (DEBUGGING) var_dump(debug_backtrace());
  
// atd.
?>

Mít jistotu, že kód obsahuje málo chyb a že bude dělat to, co očekáváme je pochopitelně velmi důležité. Proto se budeme laděním kódu zabývat i v následujících dvou dílech našeho seriálu, kde se postupně dotkneme takových témat, jako jsou aserce, logování, testovací skripty a PHP debuggery. Takže, máte se na co těšit.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Murphyho zakony 8.11.2004 21:45 Pavel Kácha
L Re: Murphyho zakony 10.11.2004 13:04 Petr Zajíc
Murphy 22.5.2006 12:50 Radin Černý




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze