LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP (85) - ukládání souborů do databáze na portálu

Dnes se zaměříme na práci s texty písní - a na jejich ukládání do databáze. Náš hudební portál tak získá nové funkce.

31.12.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 43074×

Třebaže minule jsme řešili naléhavé problémy s přihlašováním, vrátíme se dnes k tématu, nadhozenému v předminulém díle seriálu. Půjde o ukládání a zobrazování textů písní na našem hudebním webu. Rozbor situace už jsme provedli a řekli jsme si, že budeme nahrávat texty písní ze souboru, že je budeme ukládat do databáze a že na to použijeme samostatnou tabulku.

Index v databázi

Zatm prázdná tabulka texty má jednu vadu. Tak, jak je definována, umožňuje zadat více textů k jedné písni. Což je v našem případě logický nesmysl. Tabulku můžeme rychle umravnit přidáním unikátního indexu k poli pisen, což nám umožní zadat ke každé písni nejvýše jeden text.

ALTER TABLE `texty` ADD UNIQUE (
`pisen`
)

Ačkoli jsem se o tom příležitostně zmiňoval už jinde, tvorba unikátních indexů má podstatný smysl, protože přenáší část aplikační logiky na databázi. To oceníte zejména v případě, pokud bude s jednou databází pracovat více aplikací.

Co neumím

Upřímně řečeno se mi nepodařilo vyřešit problém spočívající v tom, že nahrávaný soubor může být kódován lecjak. My budeme za "správné" kódování považovat UTF-8, protože jak web, tak databázi máme celou v tomto kódování. Co však, když někdo dodá soubor v jiné znakové sadě, například ISO-8859-2? Obecně řečeno existuje možnost, jak obsah souboru načíst do proměnné a překonvertovat pomocí funkcí pro konverze znakových sad, nějak takto:

iconv("ISO-8859-2", "UTF-8", $textpisne)

Pozn.: Abyste mohli používat funkci iconv, musí být PHP na serveru nastaveno a zkompilováno s podporou konverzních funkcí. Na Windows bývá situace o něco složitější, ale i tam to jde zapnout.

Co ale nevím je, JAK zjistit, v jaké znakové sadě byl soubor dodán. Pokud někdo víte, nechám se poučit v diskusi. Kdybychom mohli nějak jednoduše detekovat vstupní kódování, je otázka převodu do UTF-8 hračka. Takto alespoň informujeme uživatele, že chceme, aby soubor byl v UTF-8.

Náhrávání souborů na server

Tento problém jsme již teoreticky rozebírali v díle o uploadu a downloadu souborů. Děje se to pomocí speciálního formuláře, který umožní uživateli vybrat soubor na svém disku a odeslat jej na server. Většina ukázek podobných formulářů neobsahuje žádné jiné ovládací prvky, není však problém aby formulář obsahoval ještě například další textová pole. My bychom například zároveň potřebovali zadat název písně, která se k textu váže. A protože to musí podle zadání být již existující píseň v databázi, nahrajeme si seznam písní pomocí funkce do rozevíracího seznamu. Celé to bude vypadat nějak takto (viz obrázek):


Když se nad tím zamyslíme trochu podrobněji, zjistíme, že bychom asi v seznamu písní nechtěli mít všechny písně, ale jen ty, které ještě v databázi nemají zadaný text. Jak to jednoduše udělat? Poradím Vám trik, kterým to zjistíte pomocí dotazu do databáze. Může se Vám to hodit.

Původní, "hloupý" databázový dotaz sestavující seznam písní mohl docela dobře být:

select id, nazev from pisne order by nazev

Má však, jak již jsme uvedli tu nectnost, že vrátí i ty písně, které už text mají. Vylepšený dotaz bude tento:

select pisne.id, pisne.nazev from pisne left join texty on pisne.id = texty.pisen where texty.pisen is null order by nazev

Pokud se zrovna denně nepohybujete v databázích, dovolím si to trochu vysvětlit. Dotaz spojuje (join) data ze dvou tabulek (pisne a texty), a to pomocí tzv. levého vnějšího spojení (LEFT OUTER JOIN). To znamená, že dotaz vrátí všechny záznamy z "levé" tabulky (v našem případě tabulky pisne), a to i v případě, že odpovídající záznam v "pravé" tabulce (v našem případě je to tabulka texty) neexistuje. Pokud se to stane, jsou v odpovídajících polích vráceny hodnoty NULL. Nás však shodou okolností zajímají POUZE písně bez textů, takže tomu musíme trochu pomoci a vybrat tyto řádky pomocí klauzule where. Česky bychom dotaz mohli převyprávět jako:"Vyber všechny záznamy z tabulky písní, kde odpovídající text písně nelze najít."

Kromě toho dotazu je funkce pro nahrání písní do rozevíracího seznamu prakticky totožná s funkcí, pomocí níž jsme nahrávali seznam písní do diskografie. Nemusíme se jí tedy příliš dopodrobna zabývat.

Uložení do databáze

Tuto věc jsme řešili v díle o ukládání binárních dat do databáze. Aby uložení dat dopadlo dobře, musejí se udělat zhruba tyto kroky:

  1. Nejprve uklidíme (možná existující) dočasné soubory
  2. Ověříme si pomocí funkce move_uploaded_file, zda se soubor podařilo nahrát a přesunout na námi zvolené místo.
  3. Pokud ano, zjistíme si jeho délku. Soubory s nulovou délkou a příliš dlouhé soubory ze zpracování vyloučíme.
  4. Nahrajeme obsah souboru do proměnné
  5. Ošetříme tuto proměnnou pomocí addslashes, abychom ji mohli použít pro bezpečné uložení do databáze.
  6. Provedeme vlastní databázový dotaz.
  7. Jelikož to mohlo z různých důvodů selhat, budeme testovat, zda se povedlo řádek vložit. Pokud ne, zobrazíme chybu.
  8. Každopádně odstraníme dočasný soubor.

Celý skript je nesmírně přímočarý a jednoduchý na pochopení. Příště si ukážeme, jak texty písní registrovaným uživatelům zpřístupnit a jak jim je umožnit postahovat.

Změny na portálu

Na současný stav projektu se můžete na našem webu podívat nebo si jej můžete stáhnout.

Pozn.: Aby Vám stažená verze fungovala na lokálním stroji, upravte si hodnotu konstant SQL_HOST, SQL_USERNAME, SQL_PASSWORD a SQL_DBNAME. Případně si je můžete včlenit do konfiguračního souboru podobně, jako jsem to udělal v souboru func.php.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

serial o PHP offline 3.1.2005 14:20 Martin
L Re: serial o PHP offline 6.1.2005 17:55 Petr Zajíc
SQL Dotaz 26.3.2005 13:57 Milan Machain




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze