LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP (79) - Triky s formuláři a ergonomie webu

Kterak si pomoci méně známými triky s formuláři při vývoji portálu? A což to vlastně je ergonomie webu?

15.12.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 42075×

Předchozí díl jsme zakončili smutným konstatováním, že soubor diskografie.php nedělá to, co by měl. Jeho úkolem totiž bylo zobrazovat názvy alb, nebo alb a zároveň písní. Dnes se podíváme, jak to dořešit.

Triky s formuláři

V díle, v němž se představovaly formuláře, jsem uvedl, že "klasický formulář obsahuje nějaké prvky pro uživatelský vstup (třebas textová pole) a nějaké prvky pro jeho odeslání". Rovněž Pavel Kácha v sesterském seriálu o HTML prohlásil, že "webový formulář je část stránky složená z různých tlačítek, vstupních polí a přepínačů, která slouží pro získání nějakých dat od uživatele". Ono to není úplně přesné. Může totiž existovat formulář, který bude obsahovat pouze odesílací tlačítko!

V našem případě takové tlačítko může být "dvoustavové" a může obsahovat pokyn pro zobrazení vydaných alb nebo pokyn pro zobrazení dat a zároveň písní. Celý trik přitom může spočívat v tom, že provedená akce se vyhodnotí podle toho, jaká byla hodnota value (a tedy i popisek) na tlačítku. Můžeme tedy zobrazit formulář pomocí finty:

<input name="zobrazeni" type="Submit" Value="<?echo ($_POST["zobrazeni"]==="Zobrazit i písně")? "Zobrazit jen alba":"Zobrazit i písně"?>">

a následně v kódu testovat zaslanou hodnotu nějak takto:

if ($_POST["zobrazeni"]==="Zobrazit i písně"):
// atd...
endif;

Mnoho dalších problémů s formuláři může vyřešit následující trik: Na jedné stránce můžete mít více různých formulářů, z nichž dva či více mohou provádět stejnou akci! Například bychom mohli chtít, aby se tlačítko pro modifikaci zobrazení objevilo nejen v úvodu stránky, ale rovněž v její patě. Není nic jednoduššího než vykopírovat definici formuláře na správné místo v dokumentu... a ono to bude fungovat!

Při zobrazování více formulářů na jedné stránce můžeme samozřejmě rovněž zapojit nějakou aplikační logiku. Tak třeba si budete přát, aby se v zápatí objevilo tlačítko pouze v případě, kdy je zobrazen výpis jak alb, tak písní. V tom případě můžete naprogramovat něco jako:

<?if ($_POST["zobrazeni"]==="Zobrazit i písně"):?>
<form method="post" action="index.php?clanek=diskografie">
  <input name="zobrazeni" type="Submit" Value="<?echo ($_POST["zobrazeni"]==="Zobrazit i písně")? "Zobrazit jen alba":"Zobrazit i písně"?>">
</form>
<?endif;?>

Metoda zobrazování formulářů obsahujících pouze tlačítka má nespornou výhodu v tom, že nezatěžuje uživatele mnoha ovládacími prvky a je nesmírně kompaktní. Jediným kliknutím na odesílací tlačítko tak můžete například přepínat mezi "krátkým" a "dlouhým" zobrazením, jako je tomu u nás. Ostatně, zkuste si to sami.

Pohodlné listování

Pokud si budete se sezbnamem alb a písní chvíli hrát, zjistíte, že je poměrně dlouhý. To má značnou nevýhodu - pokud budete v seznamu někde nízko, bude návrat nahoru znamenat velké rolování. Což představuje problém, protože všechny odkazy jsou v horní části webu. Řešit se to dá různě - například použitím prvku IFRAME. To by ale docela rozházelo náš celý návrh, takže se musíme porozhlédnout po něčem jiném.

To "něco" jsou záložky. V záhlaví stránky může být definována záložka, například pomocí kódu:

<a name="nahore"></a>

A ve vhodné části stránky se pak na záložku můžeme přemístit:

<?
echo "<tr><td><a href=\"#nahore\">Nahoru</a></td></tr>";
?>

Záložky popisuje ve svém seriálu o HTML Pavel Kácha, takže se můžete podívat, jak to s nimi je.

Pozn.: Pokud tomu, co Pavel vysvětluje nebudete rozumět, pak vězte, že nejste sami. Pavel totiž anglický výraz pro záložky, "bookmarks" překládá jako "návěští", přestože to je nestandardní. Navíc, Pavel mixuje výklad o záložkách s výkladem o odkazech, což jsou dvě různé věci. Jiný odkaz pro vysvětlení záložek můžete najít třeba zde.

Ergonomie webu

Úvahám o snadnosti ovládání a přístupnosti navigace se souhrnně říká ergonomie webu. Obecný návod, jak udělat ergonomický web neexistuje, takže Vám mohu nabídnout jen několik osvědčených pravd, mezi nimiž musíte balancovat sami:

  • Obecně platí, že validní weby mají tendenci být ergonomické. Není na tom nic divného, když si uvědomíte, že webové standardy jsou tu hlavně proto, aby nám život s webem usnadnily. Bráno pochopitelně z pohledu uživatele; co se týče vývojáře je to někdy spíše naopak
  • Obecně platí, že krátké stránky mají tendenci být ergonomické. Logicky - čím méně dat najednou uživateli nabídnete, tím spíše se v nich neztratí.
  • Stránky s chytře vymyšlenými kaskádovými styly mají rovnež tendenci být ergonomické. Vždyť styly slouží k oddělení obsahu webu od formy.

Pokud si nejste jisti, zda je web dostatečně ergonomický, můžete zkusit následující podněty:

  • Zkuste se na něm chvíli pohybovat a myslet přitom jako uživatel. Pokud Vám něco bude připadat složité, asi to tak je.
  • Posaďte k webu uživatele a sledujte jeho chování (třeba pohyby myši). Pokud je zmatený, asi web příliš ergonomický nebude.

K ergonomii webu v našem příkladu bychom mohli přispět, pokud bychom kromě uvedených věcí ještě zvážili následující záležitosti:

  • Řazení záznamů pomocí klauzule ORDER BY v dotazech SELECT pro MySQL databázi
  • Stránkováním výpisů - což už v seriálu bylo.

Změny na portálu

Na současný stav projektu se můžete na našem webu podívat nebo si jej můžete stáhnout.

Pozn.: Aby Vám stažená verze fungovala na lokálním stroji, upravte si hodnotu konstant SQL_HOST, SQL_USERNAME, SQL_PASSWORD a SQL_DBNAME. Případně si je můžete včlenit do konfiguračního souboru podobně, jako jsem to udělal v souboru func.php.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze