LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP (32) - Příklad na BLOG

Dnes ukončíme část seriálu, která se věnuje zacházení se soubory, a dokončíme ji příkladem toho, jak by se v PHP dal napsat BLOG.

2.8.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 56678×

Píšeme BLOG

Weblog neboli blog je, zdá se, fenoménem poslední doby. Zatímco před pár lety chtěl každý mít svoje osobní stránky, dneska chce každý člověk šmrnclý internetem mít svůj internetový deníček. Nejsem tomu osobně nijak nakloněn, ale dá se to použít jako dobrý příklad na PHP a soubory, takže s chutí do toho.

Pro účely našeho příkladu budeme předpokládat, že každý den nahrajeme do určité složky na webovém serveru textový soubor s názvem ve formátu yyyymmdd.txt. Úkolem naší aplikace bude tyto soubory seřadit a vypsat nějak pěkně do prohlížeče. Aby toho nebylo málo, bude možné stáhnout si celý obsah blogu jako jeden soubor.

Přenos souborů na server nebudeme řešit. Probírali jsme to v minulém díle. Nicméně, pro testovací účely jsem připravil několik souborů v mojí složce na serveru, takže se můžete pokochat (zčásti) pravdivými útržky z mého života v posledních několika málo dnech. (Připravit alespoň trochu smysluplné texty byla pro mě nejnáročnější část celého článku, takže to tak berte. Samozřejmě by soubory mohly obsahovat cokoli;-))

Vlastní skript bude řešit několik věcí. Zaprvé, projdeme si složku a vypíšeme z ní soubory. Pod každým souborem dole bude ještě zobrazeno datum vypočítané z názvu souboru. Celé to nějak hezky oddělíme. Skript by mohl vypadat zhruba takhle:

<?
$slozka
= dir("./blog");
$licha=true;
while(
$soubor=$slozka->read()) {
  if (
$soubor=="." || $soubor=="..") continue;
  
$barva = $licha ? "#FDF5E6" : "#FFFFFF"; // nebo
  
echo "<div style=\"background-color:$barva\">";
  
readfile ("./blog/".$soubor);
  
$datum=explode(".", basename($soubor));
  echo
"<p align=\"right\">".date("d.m.Y", strtotime($datum[0]))."</p>";
  echo
"<hr></div>";
  
$licha=!$licha;
}
$slozka->close();
?>

Spustit skript

Je to na vysvětlení poměrně jednoduché. Skript vezme obsah složky a načte jej postupně pomocí $slozka->read. Pro lepší čtení budeme u souborů měnit vždy po jednom dni pozadí, k čemuž nám poslouží proměnná $licha. Ta se neustále přepíná mezi TRUE a FALSE a podle její hodnoty nastavujeme pozadí textu souvisejícího s daným dnem.

Vlastní podstatnou část zajišťuje funkce readfile. Hrátky s basename, explode, strtotime a date slouží jen k tomu, abychom z názvu souboru dostali česky formátované datum, které pak pod každý den vypíšeme.

Pozn.: V praxi bychom asi přidali ještě funkci stránkování, protože by to mohlo být časem dlouhé a nepřehledné. Taky by bylo potřeba ošetřit řazení souborů. Obojí jsme vynechali kvůli jednoduchosti. Ke stránkování se ale ještě dostaneme v některém díle o databázích.

Komprese souborů

Jako další věc jsme si slíbili, že budeme chtít celý blog stáhnout jako soubor. Blog se bude zvětšovat. To může vést časem k tomu, že by se stahoval extrémně dlouhý soubor, takže přichází na řadu komprese. PHP podporuje kompresi zlib (soubory gz) a prakticky vždy ponechávají administrátoři tuto volbu zapnutou, takže to lze použít. Skript pro kompresi blogu by mohl vypadat následovně:

<?
ob_start
();
// tohle je stejné jako v předchozím případě...
$contents = ob_get_contents();
ob_end_clean();
header("Content-Description: File Transfer");
header("Content-Type: application/force-download");
header("Content-Disposition: attachment; filename=\"blog.gz\"");
echo
gzencode($contents);
?>

Ukázat celý skript | Spustit skript

Tady bych měl asi vysvětlit několi věcí. Především, správný programátor by měl být líný. A když už jsme si předtím náš deníček tak hezky zformátovali, proč to teď nevyužít? Problém ale spočívá v tom, že předtím jsme psali pomocí příkazu echo přímo do prohlížeče - jak z toho tedy teď dostat soubor? Jednoduše - PHP má sadu funkcí umožňujících bufferování stránky a ukládání do proměnné namísto přímého posílání na výstup.

Ačkoli to normálně nemusí být vždy ten nejlepší nápad, nám se to zrovna hodí. Takže, funkce ob_start celý mechanismus začne a zajistí, že následující příkazy (například echo) se nebudou posílat prohlížeči, ale ukládat do bufferu. Proběhne totéž jako v prvním příkladu jen s tím rozdílem, že to, co bylo původně odesláno do prohlížeče je nyní v proměnné $contents a do prohlížeče se zatím neposlalo nic! Takže si klidně můžeme dovolit odeslat hlavičky a následně cokoli. Proč odesíláme právě tyto hlavičky jste se měli možnost dozvědět v předchozím dílu našeho seriálu.

Celou kompresi pak zajistí funkce gzencode. Ta nejenom provede kompresi, ale rovněž přidá hlavičky souboru podle specifikace, takže vznikne skutečný gz soubor. Můžete si jej uložit na disk, rozbalit a zobrazit. Komprese v našem případě ušetřila asi 50% velikosti souboru, při větších souborech to ale může být ještě lepší.

Pozn.: PHP může podporovat další typy kompresí - například bzip nebo zip. V praxi to ale zdaleka nebývá na serverech povoleno tak často jako gzip.

Soubory v PHP - shrnutí

V několika předchozích dílech jsme hovořili o PHP a souborech. Krátce shrňme, co podstatného jsme se dozvěděli:

  • PHP umí pracovat se soubory a je-li to nastaveno, rovněž se vzdálenými soubory pomocí http a ftp protokolů.
  • PHP pracuje se složkami a s komprimovanými soubory
  • PHP umí elegantně zpracovat soubory obsahující data
  • Všude v souvislosti s PHP, soubory a GNU/Linuxem budeme narážet na práva. Nezapomeňte na to.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Stazeni vice souboru zabalenych v gz 8.10.2004 09:24 Rudolf Svátek
Zobrazenie casu 28.2.2008 11:39 Michal Marusek




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze