LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP (78) - Informační obsah portálu

Kterak je důležité míti Filipa...a testovací data pro vývoj webu v PHP.

13.12.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 27933×

Minule jsme rozebrali databázový návrh uspořádání alb a písní na našem hudebním webu. Dnes je tedy čas něco pořádného s tím udělat prakticky. Půjde o to, jak to celé zorganizovat a dovést ke zdárnému konci.

Ještě lehká úvaha

Ačkoli jsme úvahou strávili celý minulý díl, ještě jednu věc bychom si měli rozmyslet. Při zadávání a zobrazování koncertů jsme nejprve vyřešili zadávání dat a potom jejich zobrazování na webu. V případě diskografie to ale zkusíme opačně. Důvody jsou dva:

  1. Abych Vám ukázal, že to jde, jak se to od opačného postupu liší a na co dávat pozor
  2. Protože diskografie zpracovává tři tabulky najednou a zobrazení dat bude neskonale jednodušší než jejich zadávání

Tak či tak, pokud budeme chtít nejprve řešit zobrazování alb a písní, měli bychom si nachystat nějaký vzorek dat. Takže vymyslíme testovací data, naplníme je do databáze a pokusíme se je zobrazit.

Tvorba testovacích dat může být náročný oříšek, pokud nevíte, jak na to. Tady je několik podnětů:

  • Testovací data by měla být alespoň trochu podobná datům skutečným (objem, rozsahy, hodnoty)
  • Všechny nestadndardní situace by měly být zastoupeny (například, jedna píseň na více albech)
  • Do vzorku dat se rovněž můžete pokusit zanést chyby a sledovat, zda a jak na to aplikace bude reagovat.

My budeme brýt v úvahu především první dvě hlediska problému - a pořídíme si testovací data s několika alby a opakujícími se písněmi. Pokud byste to doma chtěli testovat na stejných datech jako já, zde najdete odpovídající příkaz pro MySQL pro tvorbu tabulek a dat.

Pozn.: Člověk je tvor líný a vymýšlet se mi to nechtělo. Půjčil jsem si tedy z http://music.clnet.cz/zalman/diskografie.htm diskografii existující skupiny.

Při přípravě testovacích dat obyčejně přijdete na nějaké věci, které by se měly v návrhu databáze upravit. Tak například já jsem přišel na to, že by bylo dobrá kontrolovat, zda jedna píseň není v tabulce písní zbytečně dvakrát, a pořídil jsem pro sloupec nazev v tabulce písní unikátní index.

Zobrazujeme diskografii

Při zobrazení diskografie bychom měli mít na paměti, že by měla jít zobrazit

  • buď alba, tedy jejich názvy, nebo
  • alba a na každém albu písně

Pokusíme se tedy diskografii podle toho navrhnout. Pokud by soubor diskografie.php zobrazoval pouze alba, mohl by fungovat nějak takto:

  $vysledek=mysql_query("select nazev from alba",$GLOBALS["link"]);
  if (
mysql_num_rows($vysledek)==0)
    echo
"--  Není vydáno žádné album --";
  else
  {
    echo
"<TABLE>";
    while (
$zaznam=MySQL_Fetch_Array($vysledek)):
      
?>
      <TR>
        <TD><?echo $zaznam["nazev"]?></TD>
      </TR>
      <?
    
endwhile;
    echo
"</TABLE>";
  }

Pokud by měl obsahovat alba a písně, můžeme to provést například tak, že vnoříme smyčku pro průchod písněmi do smyčky pro průchod alby. Celá taškařice pak může vypadat nějak takto:

  $vysledek=mysql_query("select id, nazev from alba",$GLOBALS["link"]);
  if (
mysql_num_rows($vysledek)==0)
    echo
"--  Není vydáno žádné album --";
  else
  {
    echo
"<TABLE>";
    while (
$zaznam=MySQL_Fetch_Array($vysledek)):
      
$album=$zaznam["id"];
      
?>
      <TR>
        <TD><B><?echo $zaznam["nazev"]?></B></TD>
      </TR>
      <?
      $vysledek2
=mysql_query("select nazev from pisne join obsahyalb on pisne.id = obsahyalb.pisen where obsahyalb.album=".$album,$GLOBALS["link"]);
        if (
mysql_num_rows($vysledek2)==0)
          echo
"--  Nejsou k dispozici písně na tomto albu --";
        else
        {
          while (
$zaznam2=MySQL_Fetch_Array($vysledek2)):
            
?>
            <TR>
              <TD><?echo $zaznam2["nazev"]?></TD>
            </TR>
            <?
          
endwhile;
        }
?>
      <?
    
endwhile;
    echo
"</TABLE>";
  }

Pozn.: Kdybych byl v zanořování kódu důsledný, vložím do jedné tabulky (s alby) jinou tabulku (s písněmi). Protože ale vnořené tabulky nemám rád, raději jsem pokračoval v kódu přidáním dalšího řádku do již existující tabulky. Pochopitelně, fantazii se meze nekladou.

Všimněte si toho vnořeného databázového dotazu. Je to poprvé, co jsme v seriálu použili dotaz obsahující klauzuli join, takže si to pojďme vysvětlit. Dotaz nyní vybírá data ze dvou tabulek (pisne a obsahyalb), přičemž tyto tabulky spojuje. To je v pořádku, protože nás nezajímají názvy všech písní, ale jen názvy písní z určitého alba. Tabulka písní však nemá o uspořádání alb ani ponětí, to znamená, že se musí spojit s tabulkou obsahyalb a danou informaci dohledat.

Napsat

select nazev from pisne join obsahyalb on pisne.id = obsahyalb.pisen where obsahyalb.album=1

je tedy úplně stejné jako napsat:

select nazev from pisne, obsahyalb where pisne.id=obsahyalb.pisen and obsahyalb.album=1

Spojení jsou ve světě relačních databází na denním pořádku, proto byste jim měli věnovat pozornost a dobře se je naučit, zejména pokud to s prací s daty myslíte vážně.

V dalším díle seriálu se zamyslíme na tím, jak elegantně ošetřit volbu zobrazení a budeme pokračovat dalšími úkoly.

Změny na portálu

Na současný stav projektu se můžete na našem webu podívat nebo si jej můžete stáhnout.

Pozn.: Aby Vám stažená verze fungovala na lokálním stroji, upravte si hodnotu konstant SQL_HOST, SQL_USERNAME, SQL_PASSWORD a SQL_DBNAME. Případně si je můžete včlenit do konfiguračního souboru podobně, jako jsem to udělal v souboru func.php.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

kodovani 15.2.2011 22:26 Ondřej Černín




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze