LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP (14) - Cyklus for

PHP má samozřejmě také smyčku s parametrem. Dnes se podíváme, jak funguje.

21.6.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 97122×

V minulém díle našeho seriálu jsme se zaměřili na smyčky s podmínkou. Dnes uvidíme, jak funguje smyčka s parametrem. Narozdíl od smyčky s podmínku, kde není předem jisté kolikrát se daná smyčka bude opakovat, má smyčka s parametrem jinou filozofii. Většinou (ne však vždy) má takzvaný parametr smyčky, který určuje počet opakování celého cyklu. Pokud si ještě vzpomínáte na minulý díl, řešili jsme otázku jak vypsat tabulku čísel a jejich druhých mocnin. Smyčku s parametrem bychm použili následujícím způsobem:

<TABLE>
<TR><TD>Číslo</TD><TD>Druhá mocnina</TD></TR>
<?
for ($i=1; $i<=10; $i++) echo "<TR><TD>".$i."</TD><TD>".$i*$i."</TD></TR>";
?>
</TABLE>

Krátké, že? Celý ten mechanismus funguje asi následovně: Před započetím vlastního "cyklování" se vyhodnotí první výraz v závorce za příkazem for (v našem příkladu je to výraz $i=1). Pak se po řadě provedou následující tři věci:

  1. Před započetím konkrétního cyklu se vyhodnotí výraz druhý (pro nás tedy $i<=10). Když neplatí, cyklus se ukončí. Když platí, pokračujeme dále.
  2. Provede se tělo smyčky. V našem příkladu reprezentované jedním příkazem, ale mohou se použít složené závorky a vykonat i více příkazů.
  3. Po ukončení těla smyčky se provede třetí výraz (my v příkladu zvýšíme $i o jedničku, na což existuje šikovný příkaz $i++) a vracíme se k bodu 1.

Pro uživatelé jazyka C je to normální chování, pokud jste předtím pracovali v jazycích typu asp, vbs a podobně bude vám pochopení této smyčky možná trochu trvat. Smyčky for mají i alternativní synaxi, takže bychom klidně mohli napsat:

<TABLE>
<TR><TD>Číslo</TD><TD>Druhá mocnina</TD></TR>
<?
for ($i=1; $i<=10; $i++):
  echo
"<TR><TD>".$i."</TD>";
  echo
"<TD>".$i*$i."</TD></TR>";
endfor;
?>
</TABLE>

Což je totéž jako v předchozím případě. Volitelně můžeme libovolný parametr smyčky vynechat. Jestliže například vynecháme druhý ze tří parametrů příkazu for, získáme nekonečnou smyčku. To se moc nepoužívá ;-)). Rovněž můžeme v těle smyčky měnit parametr, tedy v našm příkladu $i. To se sice někdy používá, ale může to kód znepřehlednit.

Smyčky mohou být vnořené. Následující příklad vytvoří tabulku s malou násobilkou.

<TABLE>
<?
for ($radek=1; $radek<=10; $radek++):
  echo
"<TR>";
  for (
$sloupec=1; $sloupec<=10; $sloupec++):
    echo
"<TD>".$radek*$sloupec."</TD>";
  endfor;
  echo
"</TR>";
endfor;
?>
</TABLE>

Kód je přímočarý. Proměnná $sloupec se změní 10x od jedné do deseti a proměnná $radek jen jednou od jedné do deseti.

Příkazy break a continue

Smyčky, ať už s podmínkou nebo s parametrem nemusejí probíhat vždy řádně celým cyklem. Někdy může být výhodné provádění cyklu přerušit. K tomu slouží příkaz break, se kterým jsme se v tomto seriálu již setkali. Mluvili jsme o něm v souvislosti s příkazem switch, kde break ukončoval určitou větev v konstrukci case. Break ale může ukončovat i cykly do, while nebo for. Kdybychom předchozí příklad chtěli upravit tak, aby vracel pouze čísla do padesáti, můžeme provést něco jako:

<TABLE><?
for ($radek=1; $radek<=10; $radek++):
  echo
"<TR>";
  for (
$sloupec=1; $sloupec<=10; $sloupec++):
    if (
$radek * $sloupec>50) break; // to je ten přidaný řádek
    
echo "<TD>".$radek*$sloupec."</TD>";
  endfor;
  echo
"</TR>";
endfor;
?></TABLE>

Příkaz break ukončí vypisování výsledků vždy, když by hrozilo, že násobením dojdeme k číslu většímu než 50. Všimněte si, že příkaz break ukončí pouze vnitřní smyčku, ale vnější smyčka pokračuje dalším krokem. Kdybychom chtěli ukončit smyčky obě, použijeme příkaz break(2).

Příkaz continue naproti tomu nezpůsobí ukončení smyčky, jen přeskočí zbytek těla smyčky a začne provádět další iteraci (tedy další průchod smyčkou). Takže, kdybychom v našem násobilkovém příkladu chtěli vytisknout jen čísla větší než 50, mohlo by to vypadat třeba takto nějak:

<TABLE><?
for ($radek=1; $radek<=10; $radek++):
  echo
"<TR>";
  for (
$sloupec=1; $sloupec<=10; $sloupec++):
    if (
$radek * $sloupec<50) continue; // to je ten přidaný řádek
    
echo "<TD>".$radek*$sloupec."</TD>";
  endfor;
  echo
"</TR>";
endfor;
?></TABLE>

I příkaz continue má nepovinný parametr určující, kolik vnořených cyklů for, do nebo while se má začít vykonávat od začátu. V praxi se s tím ale moc nesetkáte.

Poznámky ke smyčkám

  • Smyčky v programování potřeba budou, většinou je programátor musí dobře znát.
  • Jako parametr smyčky nemusí být použito celé číslo, krok může být záporný a v těle smyčky se parametr může měnit.
  • Pro procházení polí se spíše hodí smyčke foreach, o které jsme ještě nemluvili. Bude o ní řeč později.
  • Smyčky s parametrem bývají "čitelnější" než smyčky s podmínkami. Pokud je předem znám počet opakování, použijte spíše parametrické cykly.

V dalším díle se podíváme na funkce a přespříště se pokusíme z toho, co už umíme, sestavit nějaký opravdu použitelný skript.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze