LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP (81) - Uživatel versus programátor

Při programování (nejen) v PHP by měl být na prvním místě VŽDY uživatel. Dnešní díl seriálu o tvorbě hudebního portálu je krásným příkladem.

20.12.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 26612×

V předchozím díle jsme sestavili rozhraní pro zadávání alb a písní do databáze. Zkusme dnes toto rozhraní ještě nějak vylepšit.

Vylepšujeme rozhraní pro alba a písně

Naše "diskografické" rozhraní je již docela schopné. Připomeňme si, že pomocí šikovně rozstrkaných formulářů už umíme:

  • přidat píseň do seznamu písní
  • přidat album do seznamu alb
  • přidat píseň do alba
  • odebrat píseň z alba

Člověku by se mohlo zdát, že je prostředí téměř dokonalé. Zkusme ale chvíli uvažovat jako uživatel: Co bude pro administrátora webu zdaleka nejčastější důvod k návštěvě stránky zadejdiskografii.php? Bude to situace, kdy kapela vydá nové CD. Má v takovém případě nebohý administrátor snadný život? Vlastně moc ne. Takový člověk totiž musí k zadání dejme tomu deseti písní udělat následující věci:

  • Zadat album do seznamu alb
  • Zadat píseň č.1 do seznamu písní
  • ... atd až do písně č. 10
  • Přiřadit píseň č. 1 na album
  • ... atd až do písně č. 10

Bystrý počtář sečte, že administrátor musí odklepat 21 formulářů! A člověk ani nemusí být bystrý počtář, aby mu došlo, že administrátor takového webu bude už u několikátého formuláře programátora proklínat.

Tento rozbor měl objasnit jednu věc: To, že jsme splnili nějaký úkol ještě neznamená, že jsme jej splnili dobře! Pojďme se nyní podívat, jak to s pomocí pár triků celé zajistíme jedním (!) jediným formulářem. Ten formulář bude vypadat nějak takto:


Asi každému je jasné, že práci s jedním formulářem uvítá každý administrátor mnohem raději, než práci s jedenadvaceti formuláři. Jak ale celý výstup formuláře ošetřit skriptem? Skript bude muset provést následující věci:

  • Zjistit, zda album s daným názvem již neexistuje, pokud ano, upozornit na to.
  • Zadat album, zjistit si, jaké mu databáze přidělila číslo řádku v tabulce alb
  • Rozsekat seznam písní na jednotlivé písně
  • Zjistit, zda tyto písně v databázi již jsou nebo ne; pokud nejsou zapsat
  • Přiřadit písně na album

Realizace

Skript zadejdiskografii.php tedy dozná mohutných změn. Bude obsahovat čtvrtý formulář s jedním textovým polem pro zadání alba a s dalším, víceřádkovým textovým polem pro zadání seznamu písní oddělených koncem řádku. Rovněž část pro zpracování formuláře se nám poněkud zvětší. Bude obsahovat především příkaz pro rozdělení jednotlivých řádků do pole:

$pisne=explode("\r\n",$_POST["nazvynovychpisni"]);

a rovněž funkci pro kontrolu každé jedné písně na délku:

function pisneok ($pisne)
{
 
$problem="";
  foreach (
$pisne as $pisen)
  {
    if ((
strlen ($pisen)>50) | strlen ($pisen)<3) $problem.="Název písně musí mít 3-50 znaků ($pisen)<BR>\n";
  }
  echo
$problem;
  return (boolean)(
$problem==="");
}

Všimněte si, že tato funkce jednak vrací hodnotu TRUE nebo FALSE a jednak vypisuje hlášení. Někteří programátoři razí teorii, že funkce by měly pouze vracet hodnoty, zatímco příkazy echo by měly být umístěny spíše v těle skriptu. Něco na tom je, ale pro nás by to znamenalo vadnou píseň vypsat pomocí další funkce, což by bylo poměrně složité. Název "vadné" písně bychom ale přece jen vypisovat měli, protože jinak mezi několika či několika desítkami "dobrých" písní uživatel tu "špatnou" bude obtížně hledat.

Skript dále obsahuje kontrolu toho, zda jsme vůbec zadali nějaké písně, a to pomocí následujícího příkazu:

elseif ($_POST["nazvynovychpisni"]=="") echo "Musíte zadat nějaké písně";

Někoho by mohlo napadnout kontrolovat počet prvků pomocí funkce count() pole $pisne, ale to by nefungovalo. Důvodem je fakt, že funkce explode vrátí v případě, kdy "dělící" řetězec nebyl nalezen celý původní "dělený" řetězec. To platí i pro prázdný řetězec a počet prvků pole $pisne tak vždy bude nejméně jeden!

V další části skriptu se program pokusí přidat do databáze album (což může selhat) a pokud to neselže, zapamatuje si číslo alba pomocí funkce mysql_insert_id.

<?
  mysql_query
("insert into alba (nazev) values ('".$_POST["nazevnovehoalba"]."');", $GLOBALS["link"]);
  
$chyba = mysql_error($GLOBALS["link"]);
  if (
$chyba==='') $albumid=mysql_insert_id();
  else echo
"Album NEBYLO přidáno. Databáze vrátila chybu $chyba <BR>\n";
?>

Když i to skončí bez chyb, pustí se skript směle do zadávání písní. U každé písně může nastat jedna ze dvou situací:

  1. Píseň v databázi ještě není, a program ji tedy zadá a zjistí její číslo v tabulce písní
  2. Píseň v databázi již je, a program tedy zjistí její číslo v tabulce písní

A konečně, pomocí čísla alba a čísla písně se již může založit řádek v tabulce obsahyalb.

foreach ($pisne as $pisen)
{
  
$pisenid=pisenid($pisen);
  if (
$pisenid==0)
  {
    
mysql_query ("insert into pisne (nazev) values ('".$pisen."');", $GLOBALS["link"]);
    
$pisenid=mysql_insert_id();
  }
  
mysql_query ("insert into obsahyalb (album, pisen) values (".$albumid.",".$pisenid.");", $GLOBALS["link"]);      
}

Závěr

Vidíme, že uvažovat jako uživatel někdy znamená, že si programátor pořádně znepříjemní život. Nicméně, uživateli se taková aplikace bude lépe ovládat a proto si bude programátora považovat. Rovněž jsme viděli, že zadávat data do více tabulek znamená důsledněji kontrolovat mezivýsledky.

Náš skript zapisoval do více tabulek najednou. To je přesně akce, kdy bychom potřebovali jeden z následujících mechanizmů:

  • aby databáze uměla převzít název alba a názvy písní, celé si to odkontrolovat sama a uložit, co je potřeba
  • aby databáze měla možnost BUĎ to celé provést NEBO to celé neprovést, ale nic mezi tím

Tomu prvnímu se říká uložená procedura a MySQL je zatím bohužel neumí. Tomu druhému se říká transsakce a MySQL je bohužel opět neumí. V tomto bodě musíme dát za pravdu tvrzení, že například taková PostgreSQL by se s uvedenou úlohou vypořádala mnohem snadněji. O PostgreSQL píše na našem serveru MaReK Olšavský, takže se o tom můžete něco dozvědět.

Příště se dozvíme něco o tom, jak tento skript ještě lépe vylepšit a zabezpečit.

Změny na portálu

Na současný stav projektu se můžete na našem webu podívat nebo si jej můžete stáhnout.

Pozn.: Aby Vám stažená verze fungovala na lokálním stroji, upravte si hodnotu konstant SQL_HOST, SQL_USERNAME, SQL_PASSWORD a SQL_DBNAME. Případně si je můžete včlenit do konfiguračního souboru podobně, jako jsem to udělal v souboru func.php.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

vlozeni podle kapely 14.7.2009 13:13 Martinek




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze