LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP (59) - zapisujeme XML

Číst soubory XML už umíme. Ale jak je zapisovat? Ukažme si na několik způsobů.

22.10.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 38098×

V předchozích dvou dílech seriálu jsme si ukázali, jak pomocí funkcí parseru číst hotové dokumenty XML. To se samozřejmě hodí v případě, kdy již máme nějaký ten XML soubor k dispozici. Co ale dělat v případě, kdy naopak bude chtít někdo XML soubor po nás?

Taková situace není nereálná. Jelikož, jak jsme uvedli, slouží XML převážně pro výměnu dat, může nějaký externí systém požadovat po naší aplikaci data v XML. Projděme si tedy několik způsobů, jak takovou úlohu splnit.

Ruční způsob

S tímto způsobem jsme se již seznámili v díle o exportu dat z MySQL. Jen připomenu, že se jednalo o přímý zápis dat a značky se dopisovaly do výstupního souboru (nebo do výstupního proudu) ručně. Tento způsob je pracný a zejména při vytváření složitěji strukturovaných XML dokumentů můžeme snadno udělat chybu. Jádro kódu pro export dat do XML vypadalo následovně:

<?
  
echo("<obce>\n");
  while (
$row = mysql_fetch_assoc ($vysledek))
  {
    echo (
"\t<obec>\n");
    echo (
"\t\t<psc>\n");
    echo
"\t\t\t".$row["psc"]."\n";
    echo (
"\t\t</psc>\n");
    echo (
"\t\t<nazev>\n");
    echo
"\t\t\t".$row["obec"]."\n";
    echo (
"\t\t</nazev>\n");
    echo (
"\t</obec>\n");
  }
  echo(
"</obce>\n");
?>

Ruční způsob nedoporučuji. Povede nejspíš ke zmatkům; nemluvě o situaci, kdy budeme potřebovat změnit strukturu exportovaného dokumentu. Daleko lepší bude poohlédnout se po nějakém elegantnějším řešení.

Serializer

Jednou z mnoha možností je využít hotovou knihovnu serializer. Té stačí předat pole (nebo objekt) a seznam voleb, a vrátí hotový XML dokument. Nejprve to předveďme:

<?
  
//data
  
require("Serializer.php");
  
// zde je include souboru s konstantami
  
mysql_connect(SQL_HOST, SQL_USERNAME, SQL_PASSWORD);
  
mysql_select_db(SQL_DBNAME);
  
$vysledek = mysql_query ("SELECT * FROM psc WHERE psc=47001");
  while (
$row = mysql_fetch_array($vysledek))
    
$xml[] = array ( "nazev" => $row[0], "psc" => $row[1]);
  
//serializace
  
$options = array( "addDecl" => true,  "defaultTagName" => "obec",
  
"linebreak" => "",  "encoding" => "UTF-8",  "rootName" => "obce");
  
$serializer = new XML_Serializer($options);
  
$serializer->serialize($xml);
  
// výstup
  
header("Content-Type: text/xml");
  echo
$serializer->getSerializedData();
?>

Spustit skript

Poznamenejme rovnou, že tento způsob je daleko elegantnější než ruční varianta. Rovněž stojí za zmínku, že v případě většiny exportů (například, v případě exportu z jedné MySQL tabulky) bude vytvoření pole poměrně triviální záležitost a tudíž celý kód nejenom dobře poběží, ale bude rovněž hezky vypadat.

Pozn.: To je vidět na příkladu výše. Povšimněme si, že zatímco funkce mysql_fetch_array vkládá každý řádek do pole, funkce array vkládá toto pole ... (ano!) zase do pole. $xml je jednorozměrné pole tvořené prvky, z nichž každý je rovněž jednorozměrné pole. Komu se z toho točí hlava, může nahlédnout do dílu seriálu o polích.

DOM

DOM, neboli Document Object Model je jiný mechanizmus pro čtení (anebo zápis) XML dokumentů. Spočívá v tom, že se celý XML dokument nejprve načte do paměti, tam se zanalyzuje a pak se k němu přistupuje pomocí objektového modelu. To zní dobře. Podpora DOM je implementována v mnoha programovacích jazycích, v PHP však není tak dobrá, jak by mohla být. Pokud znáte mechanismus fungování DOM z jiných programovacích jazyků, pravděpodobně po něm sáhnete i v PHP. Měli byste ale mít na paměti následující věci:

  • PHP musí být přeloženo s podporou DOM. Pokud nebude, nebude Vám fungovat ani související kód
  • Některé DOM funkce zastarávají. Jak se PHP vyvíjí, jeho implementace DOM prochází rovněž bouřlivým vývojem (momentálně je zastaralých 18(!) funkcí, což by mě rozhodně rozladilo, kdybych DOM v PHP používal)
  • Implementace DOM se LIŠÍ v PHP4 a PHP5. Takže, v "pětce" Vám "čtyřkový" kód volající DOM může a nemusí fungovat.
  • Pokud chcete ladit (nebo provozovat?) PHP na Windows, pamatujte na to, že instalace a konfigurace DOM pro PHP může znamenat roční kopírování knihoven do systémové složky.

Ostatní

Uvedené metody pochopitelně nejsou jediné způsoby, jak s pomocí PHP vytvářet XML dokumenty. Pokud máte jiný osvědčený způsob, můžete se s námi podlěit v diskusi. Každopádně, než se rozhodnete preferovat některou z variant, měli byste vzít v úvahu takové věci, jako je rychlost, čitelnost kódu, rozšiřitelnost a bezpečnost. Koneckonců, výsledek záleží na Vás.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze