LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP (6) - Typy proměnných

V tomto díle seriálu o jazyce PHP se podíváme na zoubek proměnným.

2.6.2004 10:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 144803×

Proměnné v PHP

Každý programovací jazyk pracuje s nějakými hodnotami. To, do čeho se tyto hodnoty ukládají, se nazývá proměnné. Každá proměnná má název (někdy se mu říká identifikátor) a hodnotu (někdy se označuje termínem literál). V každém okamžiku je hodnota proměnné v programu jednoznačně daná, během programu se však může měnit. Proměnné se podle toho, co v nich chceme uchovávat za hodnoty, dělí na několik typů:

Typ
Název v PHP
Popis
Logický typ
Boolean
uchovává hodnotu "pravda" nebo "nepravda". Zapisuje se jako TRUE a FALSE (na velikosti nezáleží, můžete třeba i jako tRUE a fALSE
Celočíselný typ
Integer
uchovává celá kladná i záporná čísla (a nulu) od nějakých -2 biliónů po + 2 bilióny.
Desetinné číslo
Float nebo Real
uchovává desetinná čísla. S přesností obyčejně na 14 desetinných míst a rozsahem, z něhož by se nám asi zamotala hlava - číslo, které začíná jedničkou a může mít 308 nul.
Řetězec
String
uchovává texty neboli řetězce. Řetězec je znak nebo sada znaků, v PHP prakticky neomezené délky.


Typ proměnné v PHP se určuje v okamžiku přiřazení hodnoty do proměnné. To bývá ve většině případů přesně to, co chceme, někdy to ale může mást programátory zvyklé na deklarování proměnných před jejich použitím z jiných programovacích jazyků (některé jazyky totiž umožňují, nebo dokonce vyžadují deklarovat typ proměnné předem). Během programu může proměnná svůj typ změnit, ať už díky instrukci v kódu nebo v důsledku nějakého výpočtu. To se nazývá přetypování a bude o tom ještě řeč.

Každá proměnná musí mít jednoznačný název. Ten v PHP začíná znakem dolaru($) a následuje (bez mezery) nějakým pojmenováním. První znak toho pojmenování musí být buď písmeno a-z nebo podtržítko. Nesmí to být číslo ani nic jiného. Názvy proměnných v PHP rozlišují mezi malými a velkými písmeny, takže pozor na to. Praxe bývá většinou taková, že se proměnné píší malými písmeny. V názvech proměnných můžete používat české znaky včetně diakritiky; běžně se to ale moc nedělá. Desetinná čísla se zadávají s tečkou, ne s čárkou. Řetězce se uzavírají do uvozovek nebo do apostrofů.

Proměnné přiřadíte nějakou hodnotu pomocí znaku = ("rovná se"). Níže uvedeme skript, který bude všechy ty zásady ilustrovat.

<?
//logický typ
$mam_malo_penez = TRUE;
//celočíselný typ
$plat = 10000;
//desetinné číslo
$disketa = 3.5;
//řetězec
$prohlaseni = "Právě se vracím z pražského hradu! ...";
echo
$mam_malo_penez."<BR>";
echo
$plat."<BR>";
echo
$disketa."<BR>";
echo
$prohlaseni."<BR>";
?>

Jak můžete vidět z výsledku, nejprve jsem proměnným přiřadil nějakou hodnotu a pak jsem ji vypsal. Následující skript obsahuje běžné chyby, kterých se můžete při pojmenování nebo přiřazování proměnných dopustit:

<?
// tohle bude špatně. proměnná nesmí začínat číslem:
$3sestry = "tři sestry";
// tohle sice projde, ale nic to nevypíše (velikost písmen v názvu)
$rok = 2004;
echo
$Rok;
?>

V typům proměnných ještě jedna malá přátelská rada. Pokud nemusíte, nepoužívejte typ double (float), nebo si alespoň buďte při jeho použití vědomi toho, že se jedná o nepřesná čísla. Jakákoli operace přiřazení nebo porovnání takových čísel může dávat neočekávané výsledky. Tak třeba následující skript

<?
$a
=0.1; $b=0.7;
echo
0.8-$a-$b;
?>

nevrátí nulu, jak byste asi čekali, ale nějaké sice hodně malé, ale přesto nenulové číslo. Kdybyste se spoléhali na to, že skript vrátí nulu, dostanete se do potíží. Takové chyby se navíc velmi špatně odhalují. A když se ještě k tomu nepřesná čísla uloží do databáze, mohou se chyby kumulovat.

Operátory

S proměnnými se dají, jak to ostatně vyplývá s příkladu uvedeného výše provádět matematické operace. Více si o tom řekneme v díle o výrazech. Už teď Vám ale mohu prozradit, že základní operace, které znáte z matematiky (+-*/) s čísly v PHP provádět samozřejmě můžete; řetězce se dají slučovat pomocí operátoru tečky a celou řadu dalších možností si probereme v díle o výrazech.

Názvy proměnných

Protože můžete použít malá nebo velká písmena a českou abecedu v názvech proměnných, a protože proměnných můžete mít časem i v jednom skriptu poměrně dost, vyplatí se už od začátku se trochu cepovat a udělat si v jejich pojmenování nějaký systém. Těžko radit, ale následující postřehy Vám možná přijdou vhod:

  • jednopísmenné názvy nebývají to nejlepší. Jak budete časem vědět, k čemu slouží proměnná $d a $g ???
  • příliš dlouhé názvy taky nejsou to pravé ořechové. Když máte napsat $jednaodvesnatrojuhelniku + $druhaodvesnatrojuhelniku, půjde to pomalu a můžete snadněji udělat překlep.
  • když používáte sebepopisující názvy proměnných, bývá dobré se rozhodnout pro češtinu nebo jiný jazyk, ale nemíchat to. Například $tata+$mama=$dite ale ne $tata+$mama=$child. My budeme používat v tomto seriálu převážně české názvy bez hacku a carek.
  • Když už musí být název proměnné dlouhý, udělá občas nějaké to velké písmeno situaci snesitelnější. $smazsouborzdisku není tak čtivé jako $SmazSouborZDisku. Někteří tomu říkají velbloudí notace.
  • Někdo si proměnné označuje prefixem podle typu. Celočíselné třeba $intPocet, řetězce $strNazev a podobně. Nevím zda je to až tak velká výhoda, nedělám to.

V příštím díle se podíváme na typ proměnné, který jsme zatím vynechali. A to na pole.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze