LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP (23) - Neztraťte se ve funkcích

Funkcí v PHP je nepřeberné množství. Dnes si letmo shrneme, co všechno tento jazyk vlastně umí a co z toho se vyplatí vědět z hlavy.

12.7.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 50756×

PHP je jazyk vybavený mnoha funkcemi. Když se s ním setkal poprvé, trochu mě to odradilo. Dnešní díl seriálu má za cíl čtenáře uklidnit. Není totož nutné všechno si pamatovat, ale je dobré alespoň vědět, že nějaké možnosti existují. I profesionál pracující s PHP běžně využívá jen asi 10% existujících prvků tohoto mocného programovacího nástroje.

Základní okruhy funkcí

Již jsme se podívali na převážnou většinu toho, co budete při práci s PHP potřebovat neustále. Jsou to základní příkazy a funkce. Čistě pro osvěžení - byla řeč o následujících prvcích PHP: Echo, operátory, výrazy, pole, příkazy pro řízení toku a některé příkazy pro formátování data a času. Shrňme si teď určité okruhy funkcí v PHP, které se vyplatí při vážné práci znát, nejlépe z hlavy. To samozřejmě neznamená, že se je musíte hned naučit. Spíš jsou to věci, které pravděpodobně budete potřebovat opakovaně.

Funkce pro práci z řetězci
Ty budete v PHP potřebovat neustále. Ořezání, nahrazení řetězce, vyjmutí jeho části anebo formátování jsou dobrý příklad. Tyto funkce budete muset znát téměř jistě, protože prohlížeči se nakonec ke zobrazení posílají stejně řetězce.

Odesílání e-mailů
PHP umí odeslat e-mail. To je funkce, kterou velmi oceníte a jistě využijete při tvorbě vlastních stránek. Pomocí rozšiřujících knihoven dokonce PHP umí posílat i zprávy s přílohami a tak dále.

Funkce pro práci se soubory
Umět soubory vytvořit, odstarit, zapsat do nich, nahrát je na server nebo smazat se vždycky hodí. Tomuto tématu se v našem seriálu budeme zanedlouho podrobně věnovat, takže se máte na co těšit.

Funkce pro práci s databázemi
PHP podporuje spolupráci s mnoha databázemi. Tomu se při vážné práci nevyhneme. A nevyhneme se tomu ani v našem seriálu. Téma databází je velice rozsáhlé a bude to na několik dílů.

Co si pamatovat nemusíte

Pokud nemáte fenomenální paměť nebo pokud ji máte, ale nechcete se zatěžovat zbytčnostmi, můžete na zbytek funkcí PHP s klidným svědomím zapomenout. Existují úzce specializované skupiny úloh, na které PHP má celé sady funkcí, ale které se nepoužívají tak často. Patří mezi ně funkce pro komprimaci a dekomprimaci, funkce pro práci s přesnou matematikou, funkce pro práci se specifickými protokoly (třeba LDAP), funkce pro přenosy souborů pomocí FTP, funkce pro kreslení obrázků, šifrovací funkce, funkce specifické pro práci s nějakým serverem (hlavně Apache), funkce specifické pro práci s nějakým operačním systémem (dokonce i Windows) a mnoho dalších.

Pamatujte si, že tolik funkcí zde není proto, aby to uživatele děsilo, ale proto, aby mu to ulehčilo život. Budete-li programovat něco speciálního (třeba tvorbu PDF pomocí PHP), pravděpodobně se související funkce budete chtít naučit. Pokud ale budete dělat běžné webové aplikace, vystačíte s minimem.

Manuál

Pro věci, které si pamatovat nemusíte je tu PHP manuál. Narozdíl od mnoha manuálů, které jsem viděl je tenhle docela užitečný, protože obsahuje kromě věcí jako jsou popisy funkcí a příklady použití také komentáře jednotlivých uživatelů. Manuál najdete na adrese http://cz.php.net/manual/cs. Je to rádoby česká, částečně přeložená verze. Uživatelské komentáře bývají většinou v angličtině, ale často obsahují příklady a pochopíte je i tehdy, pokud v angličtině nejste moc zběhlí.

Jednotlivé funkce mají logicky pojmenované související stránky v doumentaci. Například funkce date má stránku http://cz.php.net/manual/cs/function.date.php, funkce print stránku http://cz.php.net/manual/cs/function.print.php a tak dále.

Manuál není k dispozici pouze on-line, ačkoli je to asi to nejlepší. Pokud chcete nebo musíte vyvíjet PHP bez možnosti připojení k internetu (brr), můžete si manuál stáhnout ve formě souborů html (pokud byste chtěli mermomocí něco pod Windows, tak se dá pořídit manuál i jako soubor chm, tedy Windows help).

Praxe

Až na malé výjimky se vyplatí používat nejnovější verzi PHP, protože někreré funkce bývají do nových verzí přidány nebo tam jsou rozšířeny. Anebo taky opraveny, pokud se dříve chovaly špatně. Když ale vyvíjíte komerční aplikaci, pamatujte, že byste se měli spoléhat jen na funkce podporované ve verzi PHP běžící na serveru, na němž bude aplikace umístěna. Často bývá nemožné nebo náročné přimět správce vzdáleného systému k tomu, aby upgradoval PHP, zejména když jediným důvodem upgrade je kód spoléhající na nejnovější verzi jazyka.

I když si myslíte, že pro činnost, kterou chcete dělat znáte odpovídající funkci nebo funkce, vyplatí se podívat se do dokumentace, zda se to nedá provést nějakým kratším způsobem. Například jsem kdysi dávno potřeboval funkci, která by odstranila diakritiku z textu, abych jej mohl odeslat jako zprávu na mobilní telefon. Nejprve mě napadlo použití konstrukce case, ale bylo by to moc dlouhé. Potom jsemu zvažoval použití funkce str_replace, která v řetězci nahrazuje některou jeho část jiným řetězcem. To už by mohlo být trochu kratší. A pak jsem se dozvěděl o funkci StrTr. Výsledek byl zhruba následující:

<?
  
function BezDK($text)
  {
    return
StrTr($text,"áčďěéëíľĺňóöřšťůúüýž","acdeeeillnoorstuuuyz");
  }
  echo
BezDK ("žluťoučký kůň pěl ďábelské ódy");
?>

Pěkné, že? (Pokud máte někdo kratší řešení, můžete přispět do diskuse).

Co bude teď v seriálu

Náš seriál se nyní přehoupne z naprostého úvodu k pokročilejším tématům. Budeme několik dílů věnovat postupně třem okruhům: Zpracování formulářů, práci se soubory a práci s databázemi. Každé z témat zakončíme nějakým použitelným příkladem, takže se máte na co těšit. Zčásti tato témata kopírují ty věci, o kterých jsem prohlásil, že stojí za to se je naučit; takže v závěru seriálu byste měli mít znalosti na sestavení středně rozsáhlého webu.

Mimochodem, vymýšlení dostatečně jednoduchých a přitom popisných příkladů není žádná hračka - takže pokud máte nějaký nápad co bychom mohli ukázat jako příklad, můžete se realizovat v diskusi pod tímto článkem.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

odkaz na http://cz.php.net/ 29.10.2009 18:46 Ján'Smethak'Miháľ




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze