LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP (46) - Importujeme data do databáze

Jak dostat data do MySQL z externích zdrojů, třebas z desktopu? Pomocí PHP!

15.9.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 42617×

Jelikož byly předchozí dva díly našeho seriálu dost teoretické (pro někoho možná až příliš), ukážeme si dnes na něco, co budete potřebovat při práci s PHP a MySQL téměř určitě. A to bude import dat z cizích zdrojů do MySQL.

Mějme například následující situaci: Firma provozuje podnikový informační systém na několika lokálních PC. Součástí systému je i ceník zboží. Firma má rovněž internetový obchod, běžící pod PHP a MySQL. A vtom někoho napadne, že by se ceník na internet dal nahrávat z toho lokálního systému. To je jasná výhoda; při změně cen (sortimentu…) stačí provést příslušné úpravy jen v jedné sadě dat, nemusí se to dělat vícekrát. Jsou to vlastně 3 problémy v jednom: data získat, nějak je zkopírovat na server a nakrmit je do databáze.

Jaká data?

Následující věc se vlastně naší problematiky skoro netýká. Ale abychom byli úplní, poradíme vám, že je žádoucí připravit exportovaná data v co NEJJEDNODUŠŠÍM, OTEVŘENÉM a (zejména pokud běží lokální infosystém na Windows) MULTIPLATFORMNÍM formátu. V praxi to bývají většinou textové soubory oddělené středníky či tabelátory. Téměř každý databázový systém má možnost exportovat data do textu; pokud jej nemá, dá se příslušný kus kódu napsat.

Pozn.: V takovém případě buďte líní a pokuste se to najít již hotové. Skoro určitě nejste první, kdo daný problém řešil. Může nastat rovněž problém s kódováním, zejména pokud text bude ve znakové sadě CP 1250 (Windows) a web na ISO-8859-2.

Pokud mohu poradit – vyhněte se pokusu použít nějakou "transportní" databázi. Viděl jsem například řešení používající pro výměnu dat formát dbf. To může fungovat, protože PHP lze nastavit pro práci s dbf. Toto řešení má však rovněž poměrně významné nevýhody:

  • Jste závislí na dalším formátu včetně jeho případných omezení
  • Exportovaná data bývají obvykle větší než při použití textu
  • Export a import trvá delší dobu (někdy až podstatně)

Pozn. Na druhou stranu textové soubory mohou být skoro nepoužitelné, pokud jsou součástí exportovaných dat rovněž binární data, třeba v případě, kdy jsou v databázi uloženy obrázky.

Další poměrně podstatnou výhodou je fakt, že textové soubory lze relativně snadno odkontrolovat a většinou se dají velice dobře komprimovat. Ke komprimaci byste měli použít gzip, protože PHP umí s tímto formátem bez problémů spolupracovat.

Pozn.: Dají se najít nástroje pro práci s gzipy i pod Windows. Některé jako freeware.Zcela úmyslně jsem se nezmínil o fenoménu XML. Budeme mu věnovat pozornost později v tomto seriálu.

Jak to dostat na server?

Takže, v této fázi byste měli mít jeden nebo více textových souborů, lépe ještě komprimovaných. Jejich přenos na server může a nemusí být realizován pomocí PHP. Například se můžete rozhodnout použít FTP, SCP a podobně. Ze zkušenosti ale vím, že je dobré mít k dispozici i náhradní metodu (třeba, když potřebujete dostat data na server z počítače, na němž nemáte k dispozici FTP klienta). Vzpomínáte si na díl seriálu o přenosu dat na server? To je přesně ono. Za chvíli si to ukážeme celé v praxi.

Pozn.: Možná budete chtít použít nějaký jiný postup, který se dá snadněji spouštět pomocí cronu.

Jak dostat data do databáze

A to je to nejdůležitější. Máme textový soubor nebo soubory na serveru a chceme je dostat do MySQL. Dobrá zpráva je, že na to existuje v MySQL příkaz; špatná zpráva je, že v závislosti na použité verzi PHP a/nebo MySQL tento příkaz nemusí fungovat. Takže si ukážeme dvě varianty:

LOAD DATA INFILE
MySQL disponuje tímto příkazem, který vezme data z textového souboru a importuje je do dabulky. Příkaz je to jednak dosti mocný a jednak poměrně rychlý. Nemá smysl tady vypisovat všechny jeho volby, k tomu slouží manuál. Zmínil bych se pouze o dvou významných volbách:

  • LINES TERMINATED BY slouží k definici znaku, který bude oddělovat řádky. Pokud importujete z Windows, měli byste nastavit '\r\n'.
  • FIELDS TERMINATED BY slouží k definici znaku, jímž se oddělují sloupce. Pro tabelátor zadejte '\t', je to ostatně výchozí volba.

K tomu všemu co bylo řečeno výše se vztahuje následující ukázka:

<?
function ungzip ($name)
{
  
$fp = gzopen ($name.".gz", "rb");
  
$contents = gzread ($fp, 4000);
  
$fp = fopen ($name,"wb");
  
fwrite ($fp,$contents);
  
fclose ($fp);
}

if (
$_REQUEST["odeslano"]==1):
  if (
$_FILES['data']['size']>4000) die ("Soubor je příliš velký ;-(");
  if (!
is_file($_FILES['data']['tmp_name'])) die ("Žádný soubor jste neuploadovali !!!");
  if (
move_uploaded_file($_FILES['data']['tmp_name'], "./data.txt.gz"))
  {
    
ungzip("data.txt");
    
// zde je include souboru s konstantami
    
mysql_connect(SQL_HOST, SQL_USERNAME, SQL_PASSWORD);
    
mysql_select_db(SQL_DBNAME);
    
$soubor=$_SERVER["DOCUMENT_ROOT"]."/data.txt";
    
mysql_unbuffered_query ("LOAD DATA INFILE '".$soubor."' INTO TABLE `moje_tabulka`LINES TERMINATED BY '\r\n'");    
  };
else:
?>
    Nahrání souboru na server
    <form method="POST" ENCTYPE="multipart/form-data" action="<?echo $_SERVER["PHP_SELF"]?>">
    <table border="1" >
      <tr>
        <td>Textový soubor</td>
        <td>
          <input type="HIDDEN" name="MAX_FILE_SIZE" VALUE=4000>
          <input type="file" name="data" ACCEPT="text/*">
        </td>
        <td>(max. 4 kb)</td>
      </tr>
      <tr>
        <td colspan="3">
          <input type="hidden" name="odeslano" value="1">
          <p align="center"><input type="submit" value="Odeslat">
        </td>
      </tr>
    </table>
    </form>
<?
endif;
?>

V tomto poněkud delším kódu jsou patrné dvě věci. Za prvé si všimněte, že jsme sestavili a použili funkci ungzip. Ta funguje tak, že vytvoří ze souboru něco.txt.gz soubor něco.txt. A příkaz LOAD DATA INFILE se postará o zbytek. Ostatní části kódu jsou převzaty z dílu o nahrávání dat na server.

Ruční způsob
Někdy ovšem LOAD DATA INFILE selže nebo není povolen. V tom případě nezbývá než data ze souboru postupně načítat a vkládat je do databáze pomocí série příkazů INSERT. To má následující nevýhody:

  • Je to pomalejší než LOAD DATA INFILE (někdy až řádově).
  • Je to složitější na napsání kódu.
  • Abychom to mohli provést, musíme znát strukturu tabulky.
  • Ve vysoce konkurenčním prostředí může dojít k problémům se zamykáním tabulek

Ovšem má to i výhodu - před vlastním vložením dat můžeme provést pomocí PHP nějaké výpočty nebo kontroly, což při použití LOAD DATA INFILE většinou není možné. V takovém případě by se řádek s příkazem LOAD DATA INFILE uvedený výše musel vyměnit za sadu příkazů, které soubor rozdělí, načtou jednotlivé hodnoty do příkazu SQL a soustí jej.

Závěr

Vidíme, že importovat data do MySQL není zas až tak složité. Je možné použít prakticky libovolné zdroje a pomocí konverze na texty dosáhnout poměrně rychle kýženého výsledku. Pokud by import dat byl pro běh webu závažný, měly by se naimportované hodnoty nějak odkontrolovat. Více o tomto tématu bude řečeno v sesterském seriálu o databázi MySQL.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

ukůládání dat ze souboru 23.11.2005 22:58 CATR
|- Re: ukůládání dat ze souboru 24.11.2005 12:18 Petr Zajíc
| |- Re: ukůládání dat ze souboru 24.11.2005 19:12 CATR
| | L Re: ukůládání dat ze souboru 25.11.2005 15:44 Petr Zajíc
| L Re: ukládání dat ze souboru 24.11.2005 19:31 CATR
L Re: ukůládání dat ze souboru 31.8.2017 12:11 Jaromir Obr
Oddělení sloupců 6.4.2008 16:08 Dan Pelíšek
  L Re: Oddělení sloupců 7.4.2008 11:01 Aleš Hakl




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze