LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP (13) - Příkazy cyklu

V dnešním díle seriálu o PHP se podíváme na příkazy cyklů. Půjde o cykly s podmínkami.

18.6.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 91344×

Příkazy cyklů jsou v každém programovacím jazyce jedním z nejdůležitějších prvků. Ve většině kódů najdeme příklady činností, které se opakují. Dobrým příkladem může být třeba tvorba tabulek, tam se opakují tagy <TR> a <TD> pro každý řádek, respektive buňku. V PHP rozeznáváme podle toho, jak jsou cykly řízeny celkem tři jejich typy a dnes bude řeč o prvních dvou.

Počínaje tímto dílem našeho seriálu už si budeme uvádět trochu složitělší příklady. Základy syntaxe jsme již převážně prošli, uvidíme, jak můžeme jednotlivé poznatky pospojovat do kódu, který již "něco umí". Takže, smyčky například budou řešit následující zadání: Sestavit tabulku, která vypíše čísla od 1 do 10 a jejich druhé mocniny.

Smyčka s podmínkou na začátku

Smyčka s podmínkou na začátku testuje výraz; a pokud výraz platí provádí příkaz nebo sadu příkazů. Odpovídající slovní vyjádření je: Zatímco platí výraz, proveď příkaz. V PHP se použije jazyková konstrukce while.

<TABLE>
<TR><TD>Číslo</TD><TD>Druhá mocnina</TD></TR>
<?
$i
=1;
while (
$i<=10)
{
    echo
"<TR><TD>".$i."</TD><TD>".$i*$i."</TD></TR>\n";
    
$i++;
}
?>
</TABLE>

Náš příklad s druhými mocninami jsme tedy vyřešili následujícím způsobem: Zavedli jsme proměnnou, přiřadili jsme jí hodnotu 1 a pak jsme vypsali tuto proměnnou a její druhou mocninu. Pomocí inkremenace jsme následně zvýšili hodnotu proměnné $i o jedničku a celý cyklus se opakoval. Komu nebude jasné, jak skript funguje, ať si zobrazí zdrojový kód výsledného souboru v prohlížeči (všimněte si použití \n kvůli formátování;kód to neovlivní).

Smyčky s podmínkou na začátku se nemusí provést ani jednou. Pokud již při prvním testování výraz s while vrátí hodnotu false, tělo smyčky se vůbec neprovede. K dispozici je i alternativní syntaxe, která vypadá asi následovně:

<TABLE>
<TR><TD>Číslo</TD><TD>Druhá mocnina</TD></TR>
<?
$i
=1;
while (
$i<=10):
    echo
"<TR><TD>".$i."</TD><TD>".$i*$i."</TD></TR>\n";
    
$i++;
endwhile;
?>
</TABLE>

Tady se hodí trochu odbočit od tématu a všimnout si jiné zajímavé věci - a sice toho, že značky ohraničující kód PHP nutně nemusejí být vždy na začátku a konci skriptu. Komu to více vyhovuje, může to přepsat způsobem, kde se kódy HTML a PHP budou těsněji prolínat. Třeba nějak takhle:

<TABLE>
<TR><TD>Číslo</TD><TD>Druhá mocnina</TD></TR>
<? $i=1; while ($i<=10):?>
    <TR><TD><?echo $i?></TD>
    <TD><?echo $i*$i?></TD></TR>
<?  $i++; endwhile; ?>
</TABLE>

Který způsob je lepší? Těžko říct - někdy to může znamenat zkrácení kódu na úkor čitelnosti, někomu to ale může vyhovovat.

Smyčka s podmínkou na konci

Smyčka s podmínkou na konci se nedrží oblíbeného pravidla "stokrát měř, jednou řež" a funguje tak, že se nejprve minimálně jednou provede tělo smyčky a teprve potom se testuje podmínka. Česky bychom řekli: Proveď příkaz, dokud platí výraz. Náš příklad s mocninami by docela dobře mohl používat i cyklus s podmínkou na konci, vypadalo by to asi takhle

<TABLE>
<TR><TD>Číslo</TD><TD>Druhá mocnina</TD></TR>
<?
$i
=0;
do
{
    
$i++;
    echo
"<TR><TD>".$i."</TD><TD>".$i*$i."</TD></TR>\n";
} while (
$i<10);
?>
</TABLE>

Ke smyčce s podmínkou na konci však neexistuje alternativní syntaxe.

Nekonečné smyčky

Se smyčkami je většinou hodně zábavy. Například se může snadno stát, že vytvoříme nekonečnou smyčku. Zvažme následující příklad (ale nespouštějme to):

<?
$i
=1;
while (
$i=1) $i++;
echo
$i;
?>

Myslíte, že příkaz vrátí dvojku? Na první pohled by se to mohlo zdát. Ve skutečnosti jsme vytvořili nekonečnou smyčku. Za while jsme totiž nenapsali příkaz porovnání, ale přiřazení. Prostě místo dvou rovnítek jen jedno. Tím pádem bude celý výraz $i=1 roven jedné a převedeno na logickou hodnotu to bude TRUE. Příkaz se nám zacyklí a skončí nejspíše až tehdy, když uplyne maximální čas pro vykonávání skriptu.

Poznámky ke smyčkám

  • Nemám to zjištěno empiricky, ale většinou jsou oblíbenější smyčky s podmínkou na začátku. Tak například funkce, která prochází data vrácená z databáze používá cyklus s podmínkou na začátku proto, že nejprve testuje, zda jsou vůbec nějaká data k dispozici. Kdybychom se pokusili pracovat s neexistujícími daty pomocí smyčky s podmínku na konci, skončíme nejspíš chybou.
  • Smyčky se mohou vnořovat. Formátujte si kód.
  • Zvažte použití komentářů, zejména u delších smyček. Vůbec totiž nemusí být jasné, kde smyčka začala, když je kód dlouhý. Komentujte konce smyček.

V dalším díle seriálu se podíváme na smyčku s parametrem a rovněž na příkazy break a continue, které možnosti smyček podstatným způsobem rozšiřují.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nekonecna smycka 24.7.2009 16:54 Roman Morong
L Re: Nekonecna smycka 9.11.2009 17:57 marek cerny
odmocnina 30.12.2017 20:16 Michal Knoll




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze