LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP (93) - příkazový řádek

Jak použít PHP, když někdo neumí programovat v shellu?

19.1.2005 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 34822×

PHP vlastně vůbec nemusí běžet na webu. Ačkoli jeho použití jinde je velmi vzácné, PHP může běžet z příkazové řádky na běžném počítači. Nemusí se tedy jednat o server a úkolem PHP nemusí být vytváření dynamického obsahu stránek. Ale popořadě.

PHP a shell

Především - toto můžete vyzkoušet, pokud máte k dispozici spustitelnou (CGI) verzi PHP. Jestliže máte PHP zkompilován a zkonfigurován jako modul serveru Apache, nebude Vám fungovat nic z toho, co budeme popisovat dále. To, zda máte PHP spuštěn jako CGI či jako modul Apache poznáte z výstupu funkce phpinfo(). Pokud je v obecných informacích uveden v položce Server API údaj CGI/FastCGI, máte vyhráno a můžete číst dál. Pakliže tam máte uvedeno Apache 2.0 Handler či něco podobného, běží vám PHP jako modul Apache a to jej pak nemůžete spouštět z příkazové řádky.

Což neznamená, že musíte zoufat. PHP je navrženo tak, že Vám umožňuje instalaci jak spustitelné verze, tak i modulu na jednom stroji. Takže, pokud pracujete na Linuxu, můžete zkusit štěstí a vyhledat spustitelnou verzi PHP příkazem:

whereis php

Pakliže jste na Windows, můžete podobnou věc zkusit pomocí:

dir php.exe /s

V obou případech se Vám může podařit najít binárku PHP a tu pak můžete vesele spustit (máte-li k tomu dostatečná práva). Některé distribuce totiž instalují obě verze PHP - modulovou i spustitelnou.

Primitivní příklad

Jestliže existuje v systému binární soubor PHP, můžete napsat "systémový" skript v PHP! Abyste viděli jak na to, použijeme jako příklad následující protřelý ;-)) shellový skript, který se pokusíme přepsat do PHP:

#!/bin/sh

echo "Jsem to ale chytrej skript"

Kód je to velmi triviální - jen dodejme, že v tomto skriptu značí echo vestavěný příkaz shellu. Jeho spuštění samozřejmě vypíše text na standardní výstup. Do PHP se dá přepsat velice jednoduše - prostě do první řádky napíšeme cestu k binárnímu souboru PHP (a nastavíme soubor jako spustitelný) a zbytek přepíšeme podle platné syntaxe PHP. Takže z toho bude něco ve smyslu:

#!/usr/bin/php

<?
echo "Jsem to ale chytrej skript";
?>

Co je jinak? Především, sdělili jsme milému shellu, že má ke spuštění skriptu použít php, to je ten první řádek. Potom, zbytek skriptu musí mít platnou systaxi PHP - takže blok PHP kódu bude uzavřen do odpovídajících závorek, řádky budou ukončeny středníky a tak dále. V tomto případě je samozřejmě příkaz echo interpretován pomocí PHP, nikoli pomocí shellu.

Pozn.: Když máte php jinde než v /usr/bin/php, budete si muset první řádek skriptu odpovídajícím způsobem upravit.

Pakliže to zkusíte spustit, nedopadne výsledek podle očekávání. Namísto toho, aby se příkaz prostě provedl, vypsal co má a ukončil nejspíš uvidíte něco jako:

Content-type: text/html
X-Powered-By: PHP/4.3.9

Sem to ale chytrej skript

Kde je chyba? Chyba není nikde, pouze PHP se snaží generovat odpovídající hlavičky pro prohlížeč. Ty však v příkazové řádce nemají využití a dají se potlačit pomocí přepínače "-q". Pro úplnost dodejme, že tento přepínač lze použít v prvním řádku skriptu, který pak bude vypadat takto:

#!/usr/bin/php -q

a celý skript bude dělat přesně to, co předpokládáme.

Přepínače a tipy

Přepínač "-q" není jediný, který můžeme při volání PHP z příkazové řádky použít. Na stránkách PHP je k dispozici tabulka s ostatními přepínači. Tak například přepínač "-i" způsobí, že obdržíme výstup stejný, jako kdybychom zavolali funkci phpinfo(). Volbou "-s" obdržíme výstup obarveného kódu, jako kdybychom jej "prohnali" funkcí show_source. Konečně další důležitá volba je "-f", která hledá v souboru chyby syntaxe.

Dobrý tip pro použití řádkového PHP je třeba přesměrovat výstup do souboru. Provede se to standardními prostředky operačního systému. Takže, napíšete-li například něco ve smyslu:

php -i >>~/test.htm

vznikne vám v domovském adresáři de facto stejná html stránka, jakou byste získali pomocí funkce phpinfo() a následným uložením zdrojového kódu stránky, pokud by se tato činnost prováděla na serveru. Použitím filtrů můžete získat jen část výstupu, ve smyslu:

php -i | grep "Server API"

a použitím dalších technik lze docílit výsledků, jakých byste docílili s klasickými příkazy shellu. Můžete třebas takto napsané skripty spouštět pomocí příkazů at a cron a tak dále.

Závěr

K čemu je spouštění PHP skriptů bez serveru dobré? Ačkoli by se mohlo zdát, že k ničemu, v praxi se to přece jen někdy používá. Vybavil bych si dva příklady:

  1. Když někdo neumí programovat v shellu, ale umí v PHP a potřebuje rychle napsat nějaký shellový skript. Kvůli jednomu skriptu se asi nikdo nebude chtít učit jiný jazyk, takže tohle je dobrá záchrana.
  2. Když se má zajistit, aby se určitý PHP skript spouštěl v nějakou dobu. Může se jednat třeba o skript, který provede denní údržbu databáze a podobně. Ten skript může klidně fungovat jako součást existujícího webu s tím, že pro účely automatického zálohování bude spouštěn pomocí binárního (CGI) modulu PHP.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze