LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP (37) - Tvorba tabulek v MySQL

Databáze se skládají z tabulek a ty se musejí vytvořit - třeba v PHP.

13.8.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 93381×

Jak jsme si již ukázali, skládají se databáze z tabulek a tabulky ze řádků a sloupců. Předtím, než můžete nějakou tabulku použít, musíte ji definovat. K tomu slouží určitá podmnožina příkazů jazyka pro práci s databází.

Velmi lehký úvod do SQL

SQL, neboli strukturovaný dotazovací jazyk je jazyk, kterému rozumí databábáze. Takže, typický skript PHP pracující s databází má následující strukturu:

  1. Nějaký kód PHP, který se (mimo jiné) postará o připojení k databázi
  2. Kód SQL, který "řekne" databázi, co od ní potřebujeme
  3. Kód PHP, který zpracuje to, co nám databáze odpověděla
  4. Kód PHP, který spojení k databázi uzavře.

Samotné příkazy jazyka SQL se dělí podle účelu, k němuž při komunikaci s databází slouží na:

Oblast
Popis
Příkaz(y)
Definiční
Umožňují spravovat strukturu databáze
CREATE TABLE, DROP TABLE
Výběrové
Umožňují získat z databáze data
SELECT
Přidávací
Umožňují přidávat nová data do tabulky nebo tabulek
INSERT
Aktualizační
Umožňují měnit existující data v tabulkách
UPDATE, REPLACE
Odstraňovací
Umožňují smazat řádky z tabulky nebo tabulek
DELETE

Pozn.: Nejsou všechny, jen ty hlavní.

My se dnes podíváme na definiční příkazy jazyka SQL a vytvoříme si v databázi tabulku. K definování tabulky slouží příkaz CREATE TABLE. Než budete moci definovat tabulku, měli byste přesně vědět kolik bude mít sloupců, co bude v jednotlivých sloupcích uloženo a jak se mají jmenovat. Pokud byste například chtěli mít v tabulce nějaký seznam zaměstnanců, mohl by definiční příkaz vypadat takto:

CREATE TABLE zamestnanci(
jmeno varchar( 10 ) ,
prijmeni varchar( 15 ) ,
cislo int,
datum_narozeni date
)

Což přeloženo do češtiny znamená: "Milá databáze, měla bys začít něco dělat. Potřebuji vytvořit novou tabulku, bude se jmenovat zamestnanci, a bude mít 4 sloupce následujících typů a velikostí: ... ". Dovolil bych si k tomu několik poznámek:

  • MySQL rozlišuje v názvech tabulek a názvech sloupců velikost písmen. Takže, pozor na to. Někteří se rozhodli psát všechno malými písmeny, rozhodně je třeba mít v tom nějaký systém.
  • Názvy sloupců by měly být dostatečně výstižné.
  • Názvy sloupců i tabulek by měly být dostatečně krátké, jinak se upíšete a budete dělat více chyb.

Uvádět zde všechny podrobnosti syntaxe příkazu CREATE TABLE nebudeme, k tomu slouží oficiální dokumentace. Z důvodů, které budeme vysvětlovat později však může být výhodné mít v tabulce pole, které se bude postupně při vložení záznamu číslovat. To bychom provedli takto:

CREATE TABLE zamestnanci (
id INT NOT NULL AUTO_INCREMENT ,
prijmeni VARCHAR( 20 ) NOT NULL ,
jmeno VARCHAR( 10 ) NOT NULL ,
PRIMARY KEY ( id )
)

jak vidíte, většinou se prostým pohledem na příkaz SQL dá odvodit, co asi dělá.

Opakem příkazu CREATE TABLE je potom příkaz DROP TABLE. Ten celou tabulku odstraní. Takže byste mohli napsat:

DROP TABLE zamestnanci

Ale pozor! Tento příkaz bez milosti odstraní tabulku i v případě, že už v ní jsou nějaká data. Měl by se tudíž používat s rozvahou. Příkaz DROP TABLE již pochopitelně nepotřebuje znát strukturu tabulky, protože ji stejně bude mazat.

Pozn.: Většinou může být výhodnější použít k definování tabulek nějaký hotový program. V praxi to bývá často tak, že se struktura tabulek se navrhuje mimo PHP a skripty neobsahují mnoho definičních příkazů.

Jak na to v PHP

V PHP slouží obecně k zasílání příkazů jazyka SQL databází příkaz mysql_query. Mysql_query vyžaduje, aby již existovalo spojení na databázi vytvořené pomocí mysql_connect nebo mysql_pconnect. Pokud spojení existovat nebude, pokusí se jej PHP vytvořit s výchozími hodnotami (což pravděpodobně selže). Takže bychom mohli napsat něco jako:

<?
// zde je include souboru s konstantami
mysql_connect(SQL_HOST, SQL_USERNAME, SQL_PASSWORD);
mysql_select_db(SQL_DBNAME);
mysql_query("CREATE TABLE zamestnanci(jmeno varchar(10),prijmeni varchar(15),cislo int,datum_narozeni date)")
or die(
"Nelze vykonat definiční dotaz: " . mysql_error());
?>

Všimněte si, že řetězec pro mysql_query můžeme napsat na jeden řádek, nemusí být nutně členěna tak, jsem to ukazoval prve. I funkce mysql_query má samozřejmě právo skončit chybou. O vychytávání chyb z této funkce platí to, co bylo řečeno v minulém díle. Jen dodejme, že příčin selhání mysql_query může být celá řada. Mezi nejznámější patří:

  • Jako argument je předáno něco, co databáze nepochopí jakožto platný kód jazyka SQL
  • Příkaz SQL je sice syntakticky správný, ale nelze jej provést (třeba vytvoření tabulky, která již existuje).
  • Pro provedení příkazu nemáte potřebná práva.
  • Neexistuje spojení, které by mysql_query obsloužilo.

Použití funkce mysql_error můžu v tomto případě jen doporučit. MySQL se totiž pokusí vysvětlit Vám, co jí nevoní.

V dalším díle našeho seriálu se setkáme s hotovou aplikací na vyhledávání PSČ a názvů obcí. Na ní Vám ukážu, jak fungují výběrové dotazy.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze