LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Perl (80) - Databáze - závěrečné poznámky

Perl Uvedeme několik poznámek o dalších možnostech při práci s databázemi a o tom, co by mohlo působit problémy a je na to třeba dávat pozor.

1.6.2009 01:00 | Jiří Václavík | Články autora | přečteno 12808×

Rychlý výpis výsledků pro účely ladění

Pokud potřebujeme výsledky SELECT dotazu pouze zobrazit, aniž bychom je chtěli dále upravovat, je zde k dispozici metoda dump_results. Užívá se zejména pro testování dotazů.

Po jejím zavolání jsou vypsána na určený výstup získaná data v nějakém daném formátu. Volání metody dump_results vypadá následovně.

$pocet_radku = $dbh->dump_results($max_delka_hodnoty, $oddelovac_radku, $oddelovac_hodnot, $ovladac);

Žádný parametr však není povinný.

Ve zdrojovém kódu pak pro výpis stačí uvést například toto.

my $sth = $dbh->prepare("SELECT * FROM tabulka");
$sth->execute();
my $rows = $sth->dump_results(15, "\n", "\t");

Problémy s uvozením v dotazech

Nyní narážíme na potenciální problém, který nastane v okamžiku, kdy do podmínky dotazu budeme chtít zahrnout řetězec. Pro začátek se podívejme na tento řádek.

my $sth = $dbh->prepare("SELECT * FROM tabulka WHERE description='$popis'");

Zde musíme opravdu vědět, co za dotaz to vlastně databázi posíláme. Co když se uvnitř proměnné zahrnuté do dotazu vyskytuje nějaký apostrof? Co když v $popis bude například hodnota získaná z formuláře na webu od nějakého návštěvníka a bude mít hodnotu"neco' or vyhra='ano"? Proti takovému obsahu je nutno se bránit.

V proměnné v dotazu může být obecně cokoliv a proto knihovna DBI pro ošetření nebezpečných dat nabízí vlastní metodu. Metoda quote nahradí v zadaném řetězci podle kritérií použitého databázového systému citlivé znaky escape sekvencemi. Problém tedy vyřešíme, když kód přepíšeme do nové podoby.

my $quoted = $dbh->quote($popis);
my $sth = $dbh->prepare("SELECT * FROM tabulka WHERE description=$quoted");

Metadata

DBI nabízí několik metod pro získávání dat, která popisují jiná data. V našem případě jde například o informace o tabulkách, sloupcích, klíčích apod.

Jen pro představu uveďme, jak se s takovými metodami pracuje. Ukážeme si metodu table, která po zavolání nad ovladačem databáze vrací tabulky v ní obsažené.

print "Tabulka: $_\n" for $dbh->tables;

Detailnější informace o tabulkách nabízí metoda table_info. Existují i další podobné metody s názvem většinou končícím na _info. Více informací lze nalézt v dokumentaci.

Trasování

Pokud nám něco dělá při práci s databází neplechu a potřebujeme to vypátrat, může pomoci trasovací režim. Pomocí něj můžeme sledovat všechny operace provedené s DBI.

Trasovací režim se zapíná metodou trace nad ovladačem databáze nebo jiným objektem. Jako argument tato metoda přijímá trasovací mód (0 vypíná trasování, nebo 1-5 pro rozsah zobrazovaných informací vzestupně) a jméno souboru, kam se trasovací informace budou zapisovat.

$dbh->trace(2, "dbitrace.log");

Většina řádků v dbitrace.log začíná šipkou. Směr -> označuje to, co bylo metodám předáno, opačná znázorňuje to, co jimi bylo vráceno.

Přidávání záznamů

Použití prepare a execute je výhodné také při mnohanásobném volání příkazu INSERT. Jako příklad si můžeme uvést konverzi dat ze zdroje do následující tabulky.

create table tabulka (
    id serial primary key,
    sloupec1 varchar(255),
    sloupec2 varchar(255),
    sloupec3 varchar(255)
);

Ve zdroji budou řádky ve formátu

sloupec1:sloupec2:sloupec3

A následující program naplní tabulku daty ze zdroje. Nejdříve příkazem split rozdělíme řádek na jednotlivé hodnoty a výsledný seznam předáme metodě execute.

$sth = $dbh->prepare("INSERT INTO tabulka (sloupec1, sloupec2, sloupec3) VALUES (?, ?, ?)");
while(<DATA>){
    chomp;
    $sth->execute(split /:/);
}

Podpora transakcí

DBI podporuje transakční zpracování dotazů. Podmínkou k tomu samozřejmě je, aby transakce podporoval i databázový systém (to znamená, že funkčnost závisí na ovladači). Problémy tak mohou nastat například u starších verzí MySQL.

Jsou dvě možnosti jak aktivovat transakční zpracování. Buď vypnout atribut AutoCommit nebo zavolat metodu begin_work.

$dbh->begin_work;

Dále můžeme například vkládat záznamy a kontrolovat, zda všechny dopadly v pořádku. Pokud jsme nakonec spokojeni s výsledkem, transakci potvrdíme a všechny změny se tak promítnou. Potvrzení provedeme metodou commit a v případě neúspěchu akce odvoláme pomocí rollback. Obě metody jsou volány nad ovladačem databáze, nikoliv dotazu.

Správnost všech dotazů ověříme podmínkou, která bude logickou spojkou AND spojovat všechna volání metody execute. V případě, že nenulový počet volání selže (to jest selže alespoň jedno), podmínka bude mít hodnotu false. Toto lze provést například tímto způsobem.

my $commit = 1;
while(<DATA>){
    chomp;
    $commit &&= $sth->execute(split /:/);
}

if($commit){
    $dbh->commit;
}else{
    $dbh->rollback;
}

DBI shell

Jako zajímavost na závěr stojí za zmínku databázový klient DBI::shell (příkaz dbish), který pracuje s databázemi stejně jako DBI. Více informací o něm je v dokumentaci.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze