LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Perl (92) - Mason - závěr

Perl Tímto dílem zakončíme sérii o Masonu. Popíšeme si speciální komponenty, subkomponenty a masonovské metody.

16.11.2009 01:00 | Jiří Václavík | Články autora | přečteno 11029×

Speciální komponenty

Tento druh komponenty se speciální syntaxí použijeme, když potřebujeme, aby komponenta vracela již zformátovaný kód. Přitom formát, podle kterého se bude výstup upravovat, známe až v době jejího volání. Na to už nám známý <%filter> nestačí.

Formát tohoto druhu komponenty volané s náplní vypadá takto.

<&| komponenta &>
formát
</&>

Uveďme si příklad, na kterém lépe použití tohoto druhu komponenty pochopíme. Chceme zobrazit tabulku, přičemž hodnoty musíme získat z externí komponenty. Tabulka bude zobrazovat ceny benzínu v požadovaných lokalitách.

<table border='1'>
   <tr>
       <td>Město</td>
       <td>Cena benzínu</td>
   </tr>
   zde potřebujeme volat komponentu, která vrátí hodnoty zformátované tak,
   aby vytvářely vždy řádek tabulky
<table>

Jak to tedy bude fungovat? Komponentě předáme v podobě argumentů jména měst, u kterých chceme získat tamní cenu benzínu. Dále ji předáme formát, aby byla vrácena vždy již v upravené podobě.

Formát bude jakousi šablonou, ve které musíme uvést klíčová slova, jež se později nahradí proměnnou hodnotou. Zvolíme hodnoty ve tvaru %slovo%.

Doplňme tedy kód naší komponenty.

<table border='1'>
   <tr>
       <td>Město<td>
       <td>Cena benzínu</td>
   </tr>
   <&| ziskej_cenu_benzinu.html, mesta => "Ostrava", mesta => "Plzeň" &>
   <tr>
       <td>%mesto%<td>
       <td>%cena%<td>
   </tr>
   </&>
<table>

Vše, co je mezi <&| ... &> a </&> je šablonou, do které budou za slova %mesto% a %cena% postupně dosazovány konkrétní hodnoty.

Nyní se podívejme na komponentu ziskej_cenu_benzinu.html, která získává data a posílá je v požadovaném formátu na výstup.

<%args>
    @mesta
</%args>

<%perl>

# ...získání dat z databáze podle obsahu proměnné @mesta...
# data jsou nyní dostupná v následujícím poli hashů:
# my @ceny_benzinu = ({mesto=>"Plzeň", cena=>26.88}, {mesto=>"Ostrava", cena=>26.62});

# a zde data tiskneme
foreach (@ceny_benzinu){
    my $content = $m->content;
    $content =~ s/%([^%]*)%/$_->{$1}/g;
    print $content;
}
</%perl>

Nejprve získáme data vhodným dotazem do databáze. To v této ukázce vynecháme (chcete-li vidět program v běhu, odkomentujte definici proměnné @ceny_benzinu).

Je potřeba, aby získaná data měla pevnou strukturu. Pole se skládá z hashů, jejichž klíči jsou mesto a cena. Ta nelze změnit, protože právě tato klíčová slova jsme zvolili již v definici šablony. A, jak vidíme v cyklu dále, klíčové slovo v šabloně určuje právě tyto klíče. Konkrétně, řetězec %neco% v šabloně nahrazujeme za hodnotu $ceny_benzinu[index]{neco}.

Obsah proměnné $content je třeba v každé iteraci obnovit na původní hodnotu, neboť ta je v těle cyklu upravována.

Ukázali jsme si, že komponentu s náplní lze použít na vytvoření šablony pro přicházející data.

Subkomponenty

Subkomponenty jsou komponenty definované uvnitř stávajících komponent. Subkomponenta se hodí tehdy, když nějaký úsek kódu slouží pro specifický účel, je užíván pouze na jednom místě aplikace a není žádoucí, aby byl přístupný z jiných částí celé aplikace.

Subkomponenta se definuje v bloku <%def> ... <def> a může obsahovat (až na pár výjimek) i všechny bloky, které lze do komponenty zahrnout.

<& jmeno_subkomponenty, parametr => hodnota &>

<%def jmeno_subkomponenty>
kód subkomponenty
<def>

Metody a titulky stránek

Podobně jako subkomponenty fungují metody, které jsou uzavírány do bloku <%method> ... <method>. Rozdíl mezi nimi je ten, že metody lze vyvolávat i z jiných komponent. Metodu voláme takto.

<& SELF:titulek &>

Hezký příklad na použití metod je v The Mason Book. Je zde ukázáno, jak je výhodně použít na správu titulků. Funguje to tak, že autohandler definuje metodu, jejíž výstupem je text titulku. Tato metoda pak může být v komponentách předefinovávána.

Zde máme konkrétní příklad autohandleru na nejnižší úrovni.

<html>
<head><title><& SELF:titulek &></title></head>
<body>
% $m->call_next;
</body>
</html>

<method titulek>
    www.NECO.cz
<method>

A zde je definice metody, kterou obsahuje konkrétnější autohandler nebo přímo koncová komponenta s vlastním obsahem stránky.

<%method titulek>
    Konkrétnější titulek
</%method>

Speciální objekty

V Masonu lze použít dvou speciálních objektů pro získávání informací o požadavcích. Již jsme se s nimi několikkrát setkali. Jsou to $r, který poskytuje rozhraní pro mod_perl a $m, jež je v režii Masonu (více v dokumentaci).

Závěr

Mason je jedním z mechanizmů Perlu, který lze použít pro tvorbu www stránek. Mason stojí na myšlence propojení komponent a využití dědičnosti. Navíc lze ve skriptech použít moduly z archivu CPAN, jehož obdobu pro žádný jiný jazyk nenalezneme. Díky tomu je Mason pro svůj účel jedinečným nástrojem.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze